• kontakt@e-star.pl
 • +48 577 177 333

Własny sklep internetowy czy sprzedaż na Allegro? Wady i zalety obu rozwiązań

Zaczynasz swój biznes e-commerce i zastanawiasz się nad otwarciem własnego sklepu? A może wolisz zacząć od popularnego i znanego Allegro? Oba kanały mają swoje plusy i minusy – jak wszystko. Zanim zainwestujesz w Allegro lub własny sklep, to przeczytaj ten tekst i dowiedz się, jakie wiążą się koszty przy obu opcjach, na co musisz się przygotować na początku działań i sam podejmij ostateczną decyzję.

Sprzedaż na Allegro – czy to dobry pomysł na start?

Masz już swój produkt, masz wizję tego, kto jest Twoją grupą docelową oraz masz obliczone, ile powinieneś zarabiać. Czas pomyśleć o kanale dystrybucji. Pada na Allegro. Dlaczego?

 • Jest najpopularniejszą platformą sprzedażową. Co za tym idzie ma największą potencjalną liczbę kupujących Twojego produktu 
 • Panel publikacji ofert czy aukcji jest intuicyjny.
 • Oferty wystawiasz bardzo szybko 
 • Masz gotowe propozycje przesyłek, nie musisz samodzielnie tego obliczać, a etykiety do paczek zazwyczaj generują się same.

Brzmi idealnie prawda. Jednak pamiętaj, że bycie sprzedawcą na Allegro wiąże się z szeregiem opłat. Czeka na Ciebie między innymi prowizja, która jest określona w regulaminie i jest zależna od kategorii oraz ceny sprzedawanego produktu. Jeśli nie sprzedaż produktu przez 365 dni, za odnowienie takiej oferty także zapłacisz. Jeśli będziesz sprzedawać np. samochody, to za samo wystawienie oferty także zapłacisz. Jeśli zdecydujesz się promować ofertę lub w jakikolwiek sposób ją wyróżnić (a uwierz, że bez tego na Allegro będzie trudno o sprzedaż) to także za to będziesz musiał zapłacić.


Powyższe koszty to nie są wszystkie, jakie możesz ponieść, ruszając ze sprzedażą na Allegro. Obok nich musisz się liczyć z innego typu reklamami, które przyciągnąć klienta. Poza tym musisz swoje ceny dostosować do konkurencji, jaką będziesz mieć na Allegro. Zazwyczaj klienci szukają przedmiotów albo po ich cenie (od najniższej) albo po popularności (który przedmiot sprzedaję się w największej ilości).

Jak sam widzisz sprzedaż na Allegro to dosyć spore koszty i duże uzależnienie się od samej platformy.  
Prawdą niestety jest to, że na Allegro wygrasz głównie ceną. W większości przypadków to czy jesteś znany, czy nie, czy masz dobrą obsługę klienta, nie jest istotne. A ty przecież chcesz być czymś więcej niż tylko Super Sprzedawcą, prawda?  

Może jednak własny sklep?

Na początku może Ci się wydawać, że założenie sklepu do dosyć spora inwestycja. I masz rację, na początku musisz wyłożyć pieniądze na między innymi:

 • Domenę
 • Abonament na stosowanej platformie handlu internetowego
 • Projekt strony 
 • Certyfikaty SSL 
 • Umowy z firmą transportową 
 • Usługi marketingowe

I całą masę innych rzeczy, które będziesz musiał dołączyć do sklepu, aby szybko i skutecznie zacząć sprzedawać. Ale pamiętaj, że w większości to są koszty jednorazowe lub roczne. Gdy szybko i poprawnie założysz sklep, to w błyskawicznym czasie poniesione początkowe koszty równie szybko się zwrócą.

Tak, jak na Allegro najważniejsza jest cena, tak przy własnej marce i tym samym sklepie, liczy się coś więcej. Ludzie chętniej wracają do sklepu, jeśli spełnił on ich oczekiwania co do asortymentu, obsługi klienta etc.

Posiadając sklep internetowy, zadbaj o przejrzystość oferty, o ciekawe promocje, być może sprawdzi się program lojalnościowy. Musisz mieć świetnie napisany regulamin, który określa prawa konsumenta, twoje zobowiązania wobec niego, system reklamacji etc.

Pamiętaj, że sam sklep to nie wszystko. Musisz tu pamiętać o tym, że zaczynasz tworzyć własną markę, co za tym idzie, postaraj się o to, aby była rozpoznawalna. Jednym słowem – nie oszczędzaj na reklamie.

Podsumowanie

Allegro na start biznesu jest dobrym pomysłem, jednak tworzenie sklepu internetowego powinno być kolejnym (i szybkim) krokiem dla twojego biznesu. Co ważne – nie rezygnuj ani z Allegro, ani ze sklepu internetowego. Możesz prowadzić sprzedaż dwukanałowo. Z czasem wycofuj się z Allegro jeśli zobaczysz, że sprzedaż w sklepie robi się coraz lepsza.

Masz dodatkowe pytania do tekstu?

Skontaktuj się z nami w ramach darmowej konsultacji! Nasi eksperci udzielą Ci fachowych porad z zakresu marketingu internetowego

Nie spamujemy! Sprawdź naszą politykę prywatności